O czym warto pamiętać kupując samochód używany?

Zakup samochodu to bardzo ważna decyzja, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić stan samochodu. Kupno auta używanego wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu oraz o co pytać sprzedającego, aby bezpiecznie kupić pojazd używany.

auto skup śląsk
auto skup śląsk

Przed wyborem samochodu warto zastanowić się, w jaki sposób i w jakich warunkach będziemy go używać. Innego samochodu potrzebujemy do jazdy po mieście, a innego np. na długie trasy. Jeśli rozważamy np. zamontowanie gazu w samochodzie, to warto pamiętać, że nie w każdym aucie możemy to zrobić, gdyż nie każdy model silnika będzie dobrze współpracował z instalacją gazową. Jeśli w przyszłości rozważamy sprzedaż samochodu, to warto postawić na markę i model, który cieszy się popularnością na rynku i na który za kilka lat nadal będzie duże zapotrzebowanie. Gdy w ogłoszeniu sprzedaży samochodu jakaś informacja została pominięta albo coś jest dla nas niejasne, to warto zadzwonić albo napisać do sprzedającego i dopytać go o wszystkie szczegóły. W wyborze samochodu nie należy się kierować jedynie ceną. Zbyt niska może oznaczać np. samochód kradziony czy powypadkowy. Każdy samochód przed zakupem należy najpierw obejrzeć, a nie polegać tylko na tym, co znajduje się w ogłoszeniu. Na oglądanie samochodu warto wybrać się z osobą, która się na tym zna i będzie w stanie zwrócić uwagę na ewentualne wady samochodu, a także sprawdzić wiarygodność kupującego. Na spotkania lepiej umawiać się w ciągu dnia, aby wyraźnie zobaczyć takie elementy samochodu, jak jego lakier i dostrzec ewentualne zarysowania. Warto wybrać się na jazdę próbną, aby zobaczyć jak samochód zachowuje sie podczas jazdy i czy jazda nim jest komfortowa, a także dokładnie sprawdzić poszczególne elementy pojazdu, aby mieć pewność, że kupujemy auto dobrej jakości.

Na co zwrócić uwagę oglądając samochód przed zakupem?

auto skup śląsk
auto skup śląsk

Jako pierwszy warto sprawdzić lakier, aby upewnić się, że nie posiada on ewentualnych odprysków czy zarysowań. Lakier na aucie używanym nie musi być idealny, drobne usterki się zdarzają, powinniśmy jednak być o nich poinformowani przez sprzedawcę. Warto też sprawdzić, czy na lakierze nie ma zgnieceń, a jego kolor w niektórych miejscach nie wygląda inaczej. Lakier można skontrolować za pomocą miernika do lakieru, który wskaże, w którym miejscu dokonywane były poprawki blacharskie, a także czy wykonane było jedynie lakierowanie czy też np. zaprawa szpachlowa. Warto też upewnić się, że na nadwoziu nie ma szczelin. Jeśli szczeliny pomiędzy elementami karoserii, lampami i innymi częściami są różne oraz nierówne, być może auto jest powypadkowe. Na nadwoziu i podwoziu nie powinny się też znajdować zardzewniałe elementy. Częste ogniska korozji to też progi, dolna część drzwi, podłoga bagażnika oraz nadkola, warto więc dokładnie sprawdzić te elementy. Istotny jest również stan foteli, nie powinny one być mocno zabrudzone czy zdarte, a jeśli są one skórzane to warto sprawdzić, czy skóra nie jest popękana. Ważny będzie też stan kierownicy, gałki zmiany biegów czy okładziny pedałów. Należy sprawdzić, czy poprawnie działa klakson oraz klimatyzacja, czy sterowanie fotelami nie jest uszkodzone oraz szyby prawidłowo się podnoszą, a także zwrócić uwagę na wszelkie podświetlenia i kontrolki, żeby upewnić się, że żadna z nich nie jest zepsuta. Warto również dokładnie sprawdzić szyby i lampy. Lampy nie mogą być wypalone ani zmatowione. Jeśli są one krzywo zamontowane, to może to oznaczać, że doszło wcześniej do kolizji. Szyby z kolei nie powinny posiadać rys i odprysków. Może to być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a koszt wymiany szyby to spory wydatek. Warto też sprawdzić oznaczenia na szybach, co pozwoli ocenić, czy wszystkie szyby pochodzą z tego samego roku i nie były nigdy wymieniane.

Jak sprawdzić stan techniczny pojazdu?

auto skup śląsk
auto skup śląsk

Kupując samochód warto zwrócić uwagę na jego przebieg, dla kupującego jest to ważniejsza informacja niż np. rocznik pojazdu. Często się bowiem zdarza, że jakiś samochód jest starszy, ale ma przejechane znacznie mniej kilometrów niż nowsze auto. Istotne jest również dokładne sprawdzenie przebiegu. Choć przekręcanie silnika jest karalne, to niestety taka praktyka wciąż często się zdarza. Warto więc sprawdzić dokładne dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która obejmuje również pojazdy z zagranicy. Koniecznie należy też zajrzeć pod maskę, wątpliwości może tutaj wzbudzić np. dokładnie wyczyszczony silnik. Może to być bowiem próba zatuszowania wycieków silnika. Warto też zapytać sprzedającego o rodzaj oleju, jego markę i ostatnią wymianę. Niski poziom oleju lub jego wysokie zużycie mogą świadczyć o kłopotach z wyciekami lub spalaniem oleju. Jeśli z kolei chodzi o płyn chłodniczy to wątpliwości powinna wzbudzić rdzawa barwa płynu chłodniczego oraz plamy oleju. Mogą one wskazywać na usterkę uszczelki pod głowicą. Paski osprzętu oraz rozrządu nie powinny z kolei być przetarte, poplamione lub pęknięte. Podczas jazdy próbnej warto sprawdzić stabilność samochodu, stan hamulców, a także zachowanie sprzęgła i  silnika. Biegi powinny łatwo wchodzić. Przed zakupem samochodu warto też zapoznać się z dokumentami pojazdu, a także sprawdzić datę ostatniego przegladu. Numer VIN w dokumentach powinien zgadzać się z tym wybitym na karoserii samochodu.

Gdzie kupić samochód używany?

Decydując się na samochód używany warto zakupić go u sprawdzonego sprzedawcy. Często lepiej jest zdecydować się np. na zakup samochodu z komisu niż od prywatnego właściciela, gdyż zanim komis wystawi auto do sprzedaży, to samochód jest dokładnie sprawdzany, mamy więc większą gwarancję, że informacje o stanie auta będą zgodne z prawdą. Warto skorzystać z polecanego komisu, można tutaj popytać wśród znajomych, być może ktoś wcześniej kupował samochód i może nam dać namiary na sprawdzony komis. Samochód używany łatwo można też znaleźć w internecie. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np. auto skup Śląsk czy auto skup samochodów na Śląsku, w zależności od lokalizacji, najbliżej naszego miejsca zamieszkania. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą sprzedać swój samochód, auto można sprzedać szybko, wygodnie i bez martwienia się o jakiekolwiek formalności, wszystko zostanie bowiem załatwione przez pracowników komisu.