Auto Złom Zabrze

Złomowanie starych, powypadkowych i zużytych samochodów to działanie proekologiczne, pozwalające również obniżyć koszty produkcji nowych aut. Sprawdź, jak można wielokrotnie wykorzystać podstawowy surowiec, z którego produkowane są samochody.

Skup aut używanych i złomowanie

W Polsce złomowanie samochodów mogą przeprowadzać firmy, mające koncesje. Muszą one spełnić cały szereg warunków, nim będą mogły prowadzić taką działalność. Nasza firma, znana w sieci jako  kasacja pojazdów Śląsk jest przykładem firmy, zajmującej się między innymi koncesjonowanym złomowaniem samochodów. Na przykładzie naszej firmy pokażemy, jak można wielokrotnie wykorzystać metalowe części samochodu, z korzyścią dla portfela i dla środowiska naturalnego.

Kasacja pojazdów Śląsk

Metalowe części w samochodach osobowych

We współczesnych samochodach stosuje się cały szereg elementów z metalu. Niektórzy producenci np. francuscy, wykonują maski silnika i klapy z tworzywa sztucznego, ale już ich wzmocnienia wykonane są z metalu.

 • Płyta podłogowa samochodu zawsze wykonana jest ze stali lub jej różnych stopów.
 • Nadwozie samochodu, wzmocnienia (grodzie), konstrukcja drzwi i dachu też wykonane są z różnych stopów stali. W najdroższych samochodach stosuje się duże ilości lekkiego aluminium albo stopów z domieszką aluminium.
 • Zewnętrzne poszycie nadwozia i dachu wykonane jest z cieniutkiej blachy.
 • Silnik samochodu wykonany jest z różnych stopów metalu. Blok może być wykonany z żeliwa, albo stopów z żeliwem, głowica silnika z aluminium. Wał korbowy, najdroższa część silnika, wykonany jest z wykorzystaniem metody kucia. W silniku jest cały szereg metalowych, drobnych elementów, wykonanych z wielką precyzją. To walki rozrządu, zawory, popychacze itd. Przy silniku zamontowane są metalowe pompy cieczy chłodzącej oraz oleju silnikowego. Z metalu produkuje się także precyzyjnie wykonane turbosprężarki. Metalowe są także kolektory dolotowy oraz wylotowy, jak również chłodnica (często aluminiowa).  
 • Skrzynia biegów również wykonana jest z metalu. Tak samo, jak znajdujące się w niej kola zębate, synchronizatory i zamontowany obok niej dyferencjał. Metalowe są również sprzęgło oraz dwumasowe koło zamachowe.
 • Metalowy jest układ wydechowy auta, w tym obudowy katalizatora oraz filtra cząstek stałych.
 • Jest jeszcze cały szereg drobnych elementów wykonanych z metalu, takich jak konstrukcja foteli, klamki, zamki w drzwiach itd.
 • Metalowe są również felgi auta, piasty a także tarcze hamulcowe.
 • W zawieszeniu samochodu również można znaleźć części wykonane z metalu, takie jak wahacze i sprężyny.

Poza częściami, wykonanymi w stu procentach z metali i ich różnych stopów, w samochodzie znajduje się też cały szereg elementów metalowych, łączonych z tworzywami i gumą. Przykładem mogą być metalowo – gumowe elementy zawieszenia auta.

Metalowe są również obudowy elektroniki, np. komputera sterującego pracą silnika, czujników zderzeniowych i szeregu innych podzespołów.

Złomowanie samochodów osobowych Zabrze

Skup aut osobowych Zabrze

Drugie życie metalowych części samochodowych

Kiedy samochód trafia do firmy Kasacja pojazdów Śląsk, jest dokładnie rozbierany, z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jest to wskazane np. w przypadku amortyzatorów gazowych, poduszek powietrznych, pirotechnicznych napinaczy pasów bezpieczeństwa,

Część metalowych podzespołów z rozebranego samochodu może (zgodnie z prawem) trafić do sprzedaży. To takie części, jak:

 • drzwi
 • klapy bagażnika
 • maski
 • podstawy akumulatora
 • turbosprężarki
 • pompy oleju i pompy cieczy chłodzącej
 • chłodnice
 • kompletne silniki
 • kompletne skrzynie biegów
 • mechanizmy wycieraczek.

Wiele osób może szukać takich części, dlatego, że są one dużo tańsze, niż nowe. W ich samochodach mogło dojść do uszkodzenia podzespołów, np. blacharki w kolizji, albo na skutek ataku korozji. Naprawa blacharsko – lakiernicza jest droga i czasochłonna. Czasami o wiele lepszym i zdecydowanie szybszym rozwiązaniem jest np. montaż drzwi, pozyskanych z demontażu.  

Wielu kierowcom, nie tylko niedoświadczonym, zdarzają się błędy i zaniedbania serwisowe. Mogą one prowadzić do poważnego uszkodzenia albo całkowitego zniszczenia (zatarcia) silnika lub skrzyni biegów. Kupno używanego podzespołu to racjonalne rozwiązanie. Zakup nowego silnika byłby nieopłacalny w przypadku używanego, kilkuletniego auta. Nie mówiąc o samochodzie kilkunastoletnim. Dobry mechanik bez problemu zamontuje używany silnik lub skrzynię biegów. 

To samo dotyczy drogiego osprzętu silnika. Używana turbosprężarka, używane wtryskiwacze, używana pompa wtryskowa wysokiego ciśnienia – takie części mogą być jeszcze w bardzo dobrym stanie. I ich zakup może być bardziej opłacalny, niż np. regeneracja własnej turbiny. 

Czasami niewielki podzespół może zaskoczyć bardzo wysoką ceną. Przykładem może być mechanizm wycieraczek. Nowy może kosztować od kilkuset do tysiąca zł. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup używanej części, w firmie kasacja pojazdów Śląsk

Auto Złom Śląsk

rzecie życie metalowych części z rozbieranych samochodów

A co z częściami, których nie można sprzedać, bo są stare, zużyte, skorodowane albo po prostu nikt ich nie chce, bo model danego auta już zszedł z rynku?

Są one sortowane i sprzedawane do hut. Tam sortuje się je znowu, np. oddzielając części aluminiowe, od stalowych i wykonanych z żeliwa. Następnie metal trafia do przerobu. Jest przetapiany i… w formie nowego surowca może znów trafić do produkcji samochodów, albo części do nich.

Po co zatem trzymać skorodowane, zepsute albo powypadkowe auto na swoim podwórku, w swoim garażu, albo przez blokiem? Warto zadzwonić do firmy kasacja pojazdów śląsk i umówić się na spotkanie. Pracownicy naszej firmy dokonają weryfikacji auta, ustalą cenę i zabiorą pojazd na lawecie. A Państwo otrzymacie pieniądze i zaświadczenie, które pozwoli Wam wyrejestrować auto w Urzędzie Komunikacji.